You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

PIELGRZYMKA DO GRUZJI

2700 PLN + 1000 USD [+100 USD napiwki]
Dane dotyczące lotów:
1 LO 723 G 02JUN 7 WAWTBS HK46 godz. 2130 0310 / 03JUN
2 LO 726 G 09JUN 7 TBSWAW HK46 godz. 0525 0720

DZIEŃ 1.WARSZAWA – TBILISI
zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 21.30. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2. TBILISI (dystans 20 km)
przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.05 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek. Po śniadaniu Msza Święta w Kościele Katolickim w Tbilisi. Następnie wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów. Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym przycupnęły kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.).
Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i restauracji. W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Powrót do hotelu, krótki odpoczynek. Wieczorny przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.), teatr i filharmonię. Obiadokolacja w restauracji – podczas supry, tradycyjnej gruzińskiej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki lokalnej kuchni, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów, tańców i muzyki na żywo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3. Gruzińska Droga Wojenna (dystans 306 km)
po śniadaniu Msza Święta w Kościele Katolickim w Tbilisi. Następnie eskapada spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5054 m n.p.m.). Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad rezerwuarem Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Malownicze serpentyny doprowadzą nas dalej do Stepancmindy – tu przesiądziemy się w terenówki i dotrzemy do położonej wysoko nad miastem, na 2170 m n.p.m., cerkwi Cminda Sameba (XIV w.). Z tej perspektywy ujrzymy majestatyczny szczyt Kazbeku.
W drodze powrotnej zatrzymamy się w kurorcie Gudauri – obejrzymy tu monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, który przedstawia byłe republiki radzieckie i królową Tamar, i jest zlokalizowany na skraju wzniesienia ze spektakularną panoramą okolicy. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4. MCCHETA - UPLISCICHE - KUTAISI (dystans 230 km)
śniadanie. Msza Święta w Kościele Katolickim w Tbilisi. Krótki przejazd do Mcchety, dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej i perły gruzińskiej architektury z zabytkami wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy wspaniały widok na miasto i styk głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety obejrzymy katedrę Sweticchoweli (XI w.) z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi zabytkami sakralnymi.
W żeńskim klasztorze Samtawro (IV w.) zobaczymy z kolei nagrobek św. Gabriela, owianego silnym kultem XX-wiecznego mnicha, uzdrowiciela i jasnowidza, zwanego gruzińskim ojcem Pio, a także groby władców Gruzji, króla Miriana i królowej Nany, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 r. Czas wolny w rejonie kawiarni i licznych stoisk z pamiątkami. Z Mcchety ruszymy w dalszą drogę, mijając tereny, gdzie w 2008 r. rozciągał się front wojenny. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu zauważymy postawione przez gruziński Caritas domki dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej (do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km!).
Następnie zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Dalej przejedziemy przez tunel Suramski do Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych świata (XVII–XV w. p.n.e.), w starożytności występującego na mapach pod nazwą Ai. Według greckiej mitologii właśnie tutaj przybył Jazon z Argonautami po złote runo, a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i ognia skradzionego olimpijskim bogom. Obiadokolacja, czas wolny. Dla chętnych spacer do centrum miasta – obejrzymy budynek teatru i opery oraz słynną fontanną Kolchidy na placu Agmaszenebeli. Zdobią ją rzeźby tamady trzymającego róg z winem oraz koni, baranów, tygrysów i innych zwierząt – figurki, powstałe na podstawie odnalezionych w okolicy starożytnych artefaktów sprzed 5000 lat, są ważnymi symbolami Gruzji i historycznej krainy Kolchidy. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

DZIEŃ 5. KUTAISI - BATUMI (dystans 179 km)
po śniadaniu Msza Święta w kaplicy w Kutaisi. Następnie wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi. Zobaczymy m.in. futurystyczny budynek parlamentu (obradowano tu w latach 2012–2018, w 2019 r. siedzibę rządu przeniesiono do Tbilisi), a na wzgórzu Ukimerioni nad miastem – katedrę Bagrati (Zaśnięcia Bogarodzicy; XI w.; rekonstrukcja w XX w.).
Stąd pojedziemy zwiedzić zespół klasztorny Gelati (XII–XIII w.) z najpiękniejszymi freskami w Gruzji. Zobaczymy tu trzy cerkwie, nagrobek króla Dawita Aghmaszenebeli (Dawita Budowniczego) oraz budynek Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Niezapomnianą atrakcją dnia będzie zwiedzanie Jaskini Prometeusza, uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wędrówka skalnymi korytarzami i jamami z barwnie podświetlonymi formami naciekowymi dostarczy nam mnóstwa wrażeń.
Naszym kolejnym celem będzie położony nad Morzem Czarnym kurort Batumi. W pobliżu miasta zrelaksujemy się wśród zieleni wspaniałego Ogrodu Botanicznego (XIX w.). Obiadokolacja w restauracji oraz wieczorny koncert przy tańczących fontannach. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6. BATUMI
po śniadaniu czas wolny na plażowanie w Batumi. Chętni mogą się udać na spacer nadmorskim bulwarem do portu i Wieży Alfabetu – imponującej rzeźby przedstawiającej gruziński alfabet. Wieczorem krótki city tour w centrum miasta. Msza Święta w Kościele Katolickim w Batumi. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7. BATUMI - TBILISI
po śniadaniu Msza Święta w Kościele Katolickim w Batumi. Następnie całodzienny (ok. 8 godzin) przejazd do Tbilisi. Na przełęczy Suramskiej w wiosce Shrosha obejrzymy gliniane rękodzieło. Pożegnalna obiadokolacja z pokazem tańców i muzyką na żywo.

DZIEŃ 8. TBILISI – WARSZAWA
przygotowanie do powrotu do Polski. O godz. 4.20 nad ranem wylot do Warszawy (przylot o godz. 6.05 czasu polskiego). Lot trwa ok. 3.45 godz.


CENA: 2700 PLN + 1000 USD [+100 USD napiwki]Cena zawiera WSZYSTKIE niezbędne opłaty, a w szczegółach obejmuje:

• śniadania i kolacje
• opieka polskojęzycznego przewodnika na miejscu
• transport klimatyzowanym samochodem lub autokarem
• hotele 4* (lokalny standard)
• pokoje dwuosobowe z łazienką (pokój jednoosobowy - dopłata 400$)
• bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
• rezerwacje miejsc dla potrzeb codziennej Mszy Świętej
• 1 napój do kolacji: woda, piwo, napój gazowany, lampka wina
• napiwki
• opłaty lotniskowe i opłaty graniczne
• butelka wody mineralnej (0,5 L) każdego dnia dla każdego Uczestnika
• indywidualny system nagłośnieniowy dla każdego uczestnika
• ubezpieczenie KL (100.000 EUR), NNW (15.000 PLN) * [NOWOŚĆ: ubezpieczenie obejmuje także choroby przewlekłe, zaś osoby po 65 roku NIE wnoszą dodatkowych opłat].

UWAGI
* Profil wyjazdu jest pielgrzymkowy. W programie codzienna Msza św.;
* Opieka duchowa księdza podczas całego wyjazdu;
* zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów;
* organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego;
* konieczność posiadania paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.

ZAPISY NA LISTĘ ZAINTERESOWANYCH PRZYJMUJE / INFORMACJI UDZIELA
Urszula Kalinowska, tel. 531 622 012; Agnieszka Mazur tel. 601 976 612
email: pielgrzymki@n-adventures.pl

Wzór potwierdzenia zawacia umowy